Volkan TAŞCI
Volkan TAŞCI

1997’de Kartal’da doğdum. Lise öğrenimimi Gebze Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde (o tarihlerde adı böyleydi) tamamladım. Mesleki eğitim gereği programlama ve analitik düşünme becerilerim arttı.

Lise yıllarının sonlarına doğru bilgisayar programlama üzerine yoğun çalışmalar yaparak programlama becerilerimi oldukça geliştirdim. YouTube gibi paylaşım alanlarında bilgilerimi paylaştım. GNU Linux sistemlerle tanışıp onlar üzerinde geliştirmeler yaptım.

Ben henüz lisedeyken eğitim teknolojilerinde değişim çoktan başlamıştı. Udemy, Khan Academy ve benzeri ortamlar meslek eğitimi konusunda (her dalda olmasa bile teorik eğitimlerde) oldukça büyük başarı oranları yakalıyordu. Artık eğitim sistemlerinin değişimi kaçınılmazdı, bunun farkındaydım. Yine de Namık Kemal Üniversitesine kayıt yaptırıp 2016 senesinde üniversite eğitimine başladım. Ne var ki İnternet ortamından teorik bilgi kazanımının hızını ve tasarrufunu bildiğimden üniversitedeki eğitimi yetersiz bulmuş ve zamanıma yazık ettiğimi düşünerek ordan ayrılmıştım. Devamında ise dilediğim eğitimleri yukarıda bahsini ettiğim platformları kullanarak edinmeye başladım. Hatta öyle bir zaman geldi ki Udemy’nin Türkiye lokasyonunda çalışan koordinatörlerinden Udemy’de eğitim videosu hazırlamam için teklif aldım. Bunu değerlendirip kurslar yayınladım. An itibariyle 43.000+ öğrencim bulunuyor.

Devamında Dikeyeksen Yayıncılık tarafından bir kitap hazırlama teklifi aldım. Toplamda iki yıl süren bu çalışma 2019 yılı Eylül ayında basıldı ve şimdiden pek çok kişinin beğenisini kazandı.

2019 yılı ortalarında bilgilerimin yönünü endüstriye doğru yöneltmeye başladım. PLC gibi cihazlar üzerine çalışmalar yapıp otomasyon sistemlerini öğrenmeye başladım. Elbette eski mesleğimin üzerine bir kalem çekmiyorum ancak otomasyon alanında daha fazla çalışma yapmak için sabırsızlanıyorum.