Link

Jekyll İle Statik Sayfalar Oluşturun

Jekyll ile birbirinden güzel ve hızlı sayfalar oluşturun. İster bir blog ister bir doküman sayfası… Bu görüntülediğiniz sayfa Jekyll Statik Site Oluşturucu ile inşa edilmiştir.

Şimdi Başlayın Resmi Sayfasını Görüntüle


Haydi Başlayalım

Jekyll bir statik sayfa oluşturucudur. Yani sayfalarınız için derleme işlemi bir defa yapılır ve kendi geliştirme ortamınızda yapılır. Ortaya çıkan html sayfalarını ise bir statik sayfa sunucusuna (Örn: Apache) yükleyerek yayınlayabilirsiniz.

Jekyll ile blog, kişisel portfolyo, doküman sayfaları gibi dilediğiniz türde sayfalar oluşturabilirsiniz. Örneğin şu an okumakta olduğunuz sayfa Jekyll ile oluşturulmuştur. Sayfanın sol alt bölmesinde bu temayı bulabilirsiniz.

Gereklilikler

Jekyll kullanabilmek için işletim sisteminize kurmanız gereken bazı uygulamalar var. Kurulum şekilleri işletim sistemine göre farklılık gösterebilir. Bu dokümanlarda GNU Linux dağıtımları baz alınarak anlatım yapılacaktır. Ek olarak geliştirme ortamı için GNU Linux kullanıyor ve tavsiye ediyoruz.

Kurulması gereken yazılımlar:

  • ruby
  • ruby-gems
  • gcc ve make

GNU Linux Üzerine Gerekli Araçların Kurulumu

Not: GNU Linux Dağıtımı Olarak Manjaro Linux Kullanılmıştır. Diğer dağıtımlarda da aynı veya benzer işlemlerle kurulum gerçekleştirilmektedir.

  • Ubuntu Üzerine Jekyll Kurulum
sudo apt-get install ruby-full build-essential zlib1g-dev


Ardından sistem değişkenleri ve PATH (çevre değişkeni) düzenlemesi için:

echo '# Install Ruby Gems to ~/gems' >> ~/.bashrc
echo 'export GEM_HOME="$HOME/gems"' >> ~/.bashrc
echo 'export PATH="$HOME/gems/bin:$PATH"' >> ~/.bashrc
source ~/.bashrc


Son olarak da jekyll yüklemesini yapalım:

gem install jekyll bundler

Yalnızca Jekyll değil bundler yazılımını da kuruyoruz. Bundler ile Jekyll web sayfaları için gerekli olan komponentleri temin edeceğiz.

  • Manjaro Üzerine Jekyll Kurulum
sudo pacman -S ruby
gem install jekyll

Bu işlemden sonra bash kabuğuna ‘jekyll yazdığınız zaman hata alacaksınız. Çünkü henüz çevre değişkenini .bashrc dosyasında belirtmedik. Aşağıdaki adım ile bu işlemi de yapmış olacağız.’

PATH=$PATH:$HOME/.gem/ruby/2.6.0/bin

Burada, ruby dizini altında belirtilen değer bir sürümü işaret ettiğinden sizlerde daha farklı olabilir. Dolayısı ile kontrol ederek bu satırı düzenleyip çalıştırınız.

PATH çevre değişkenine ekleme işleminden sonra bash kabuğunda jekyll, bundle ve gem yazılımları çağrılabilir olacaktır. Test için aşağıdaki komutu çalıştırıp jekyll sürümünü kontrol edelim.

jekyll -v


Bu doküman yazılırken son sürüm 4.0.0’dır. Ancak çıktı sizlerde daha farklı görünebilir. Şu anda son sürüm 4.0.0 olduğundan dolayı bu dokümanlarda 4.0.0 üzerinden devam edecektir.

Gerekli yazılımlar kurulduğuna göre ilk web sitesini kurmaya hazırız.