Link

Bir Jekyll Projesi Oluşturma

Jekyll ile bir proje oluşturup ilk konfigürasyonlarımızı yapalım. Konfigürasyonları _config.yml dosyasından yapacağız

İçerik Tablosu

  1. Proje Dizini Oluşturma
  2. İlk Konfigürasyonlar
  3. Sitenin Test Sunucusunda Çalıştırılması

Proje Dizini Oluşturma

Bir Jekyll projesi oluşturmak için komut satırında projeyi oluşturmak istediğiniz dizine ilerleyin ve ardından aşağıdaki komutu çalıştırın.

jekyll new proje_adı

İlk Konfigürasyonlar

Oluşturacağımız sitenin başlığını, açıklamasını ve temaya uygun biçimde bazı bağlantıları _config.yml dosyasından düzenleyeceğiz. Yeni oluşan dizin içeriğini görüntülediğinizde _config.yml dosyasını görebilirsiniz.

# Sitenin başlığını değiştirin
title: Kendi Site Başlığınız

# Site açıklamasını değiştirin
description: Sitenizi tanımlayan bazı açıklamalar.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra sitemizi bu haliyle yayına alalım. Elbette bu yayın yalnızca localhost’ta olacak. Bir sunucuya yükleme işlemine en son değineceğiz.

Sitenin Test Sunucusunda Çalıştırılması

Jekyll, sitemizi test edebilmemiz için sunucu desteğine sahiptir. Kendi bilgisayarımızdan erişilebilen bir sunucu çalıştırır ve localhost adresinden bu sunucuya erişilebilir. Port numarasının 4000 olduğunu unutmayalım.

# Sunucuyu yayına almadan önce gereken komponentleri yüklemesi için bundle yazılımını
# proje dizininde çağırıyoruz.
bundle

Bu aşamada bundle, Gemfile isimli dosyada yazılan komponentleri kurma işlemi yapar. Bu komponentler yüklediğiniz temaya göre değişir. Eğer tema ile birlikte gelen Gemfile dosyası yoksa kendiniz ‘bundle init’ yazarak oluşturabilirsiniz. Ancak oluşturduktan sonra ihtiyacınız olan komponentleri teker teker yazmanız gerekecektir.

Bu işlemin ardından test sunucusunu çalıştırmak için aşağıdaki komutu kullanın.

bundle exec jekyll serve

Eğer bu aşamada hata alıyor ve hatanın çıktısında ‘–trace’ şeklinde bir ifade görüyorsanız komutun sonuna –trace yazarak tekrar çalıştırın.

bundle exec jekyll serve --trace


Test sunucusu çalıştığında 127.0.0.1:4000 şeklinde bir çıktı verir. Bu çıktıya tıklayarak veya tarayıcınızda bu adrese giderek web sitenizin o anki halini görüntüleyebilirsiniz. Jekyll, varsayılan tema olarak ‘minima’ isimli tema ile gelir. Dolayısı ile görüntülediğiniz web sitesi o tema ile oluşturulmuştur.

Tema değiştirme işlemlerine geleceğiz ancak proje dizininde bulunan diğer dizin ve dosyaları açıklayarak devam edelim.