Link

Layouts (Şablonlar)

Layouts (Şablonlar) nedir, nasıl kullanılır? sorularına cevap verelim.

İçerik Tablosu

  1. Layout Nedir?
  2. {{ content }} İfadesi

Layout Nedir?

Bir blog gönderisi oluştururken layout: post şeklinde yazarak post şablonuna atıfta bulunuyoruz. Bu vesileyle yazdığımız içerikler post şablonuna uygun biçimde yerleştirilip html kodları çıkartılıyor.

Tek şablon post değildir. Varsayılan tema ile birlikte gelen page şablonu da bulunur. Bu şablon ise menüde görüntülenen sayfalar oluşturmanıza yarar. Bu şablonu kullanmak için _pages dizini altında dosya oluşturmalı ve içerisindeki yapıyı aşağıdaki şekilde ayarlamalısınız.

title: Başlık
layout: page

Şablonlar bunlarla sınırlı değildir. Dilerseniz kendiniz de şablon oluşturabilir ve kodlarınıza istediğiniz html biçimini kazandırabilirsiniz. Kısaca kendi temalarınızı oluşturabilirsiniz. Bunun için Jekyll’a özel değişkenleri ve kullanımı biliyor olmanız gerek. Bu bilgilere Jekyll’in resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şablonlarınızı oluşturmak için _layouts dizini altında html biçiminde dosya oluşturmalısınız.

{{ content }} İfadesi

Şablonlar içerisinde görebileceğiniz bu ifade sizlerin markdown dosyası içerisine yazdıklarınızı temsil etmektedir. Şablon oluştururken bu bilgiyi kullanarak markdown dosyalarında yazanları html içerisinde nereye konumlandıracağınızı kestirebilirsiniz.