Link

Jekyll Temaları

Tema nedir, nereden temin edilir ve nasıl kurulur?

İçerik Tablosu

  1. Tema Nedir?
  2. Temanın Gereklilikleri
  3. Tema Siteleri
  4. Temayı Düzenleme

Tema Nedir?

Basitçe açıklamak gerekirse şablonlar diyebiliriz. Çünkü şablonlar ile dışarıya çıkacak olan html yapısını belirliyoruz. Jekyll için ücretli ve ücretsiz olmak üzere pek çok tema bulunur. Bu sayfaları okuduğunuz tema da ücretsiz bir Jekyll temasıdır.

Jekyll için tasarlanmış temaları kullanmak için genellikle temanın tüm dizini indirilir ve içerisinde ufak değişiklikler ile özgünleştirilir. Tek tek gerekli olan dizin yapısını ve dosyaları oluşturmak zahmetli olacağından temanın üreticisinin paylaşmış olduğu adresten (genellikle GitHub olur) temanın tüm dizini indirilir.

Temanın Gereklilikleri

Her tema kendi içinde farklı eklentilere ihtiyaç duyabilir. Bunları temin etmek için ya temanın üreticisi tarafından hazırlanmış olan Gemfile dosyası kullanılır ya da kendi oluşturduğumuz Gemfile içerisine gerekli cümlecikleri ekleyerek tamamlarız. Temanın neye ihtiyaç duyduğunu aldığınız hatalardan anlayabilirsiniz.

Eğer temanın ihtiyacı olan bir eklenti varsa test sunucusu çalışırken ortaya çıkan hatada açıkça belirtilecektir. Bu hatadan yola çıkarak aşağıdaki yapı Gemfile dosyasına eklenir.

gem "eklenti-adı"

Ardından aşağıdaki komut çalıştırılarak bu eklentiyi indirip kurması beklenir.

bundle

Bu işlemin ardından tekrar test sunucusu çalıştırılır. Eğer yine hata alınırsa aynı işlemler tekrarlanarak gereklilik duyulan komponentler temin edilir.

Tema Siteleri

Jekyll temalarını edinebileceğiniz bazı siteleri aşağıda bulabilirsiniz.

Temayı Düzenleme

İndirdiğiniz tema üzerinde ilk değişikliği _config.yaml dosyasında yapmalısınız. Bu dosyada sitenizin adı, açıklaması gibi bilgiler bulunur. Ek olarak tema destekliyorsa sosyal medya kullanıcı isimleri ve e-posta adresleriniz istenir. Bu bilgileri girdikten sonra diğer düzenleme işlemlerine geçebilirsiniz. Bunlar: blog gönderileri, hakkında sayfaları gibi şeylerdir.

İndex sayfanızı ve diğer sayfalarınızı ya direkt proje dizini altından ya da temanın tasarımına göre farklı dizinler altından ulaşıp düzenleyebilirsiniz. Temayı edindiğiniz adreste büyük olasılıkla o temanın nasıl kullanıldığına ilişkin bilgiler mevcuttur.